LED lighting fixture MEZZO/R LED ∙ 18W ∙ black ∙ 4000K ∙ IP65
Order code: VIV004745 | SKU Reference: MEZZO/R LED 18W BK CL
Technical info
| Series | MEZZO LED |
| Wattage (W) | 18W |
| Luminous flux (lm) | 1350lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP65 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø230x73mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | thermoplastic |
| EAN | 3800234851853 |
MEZZO LED are series of waterproof LED ceiling lights with IP65 and round shape of the outside decorative ring. One of them is with simple design while the other one has decorative front grid. Both fixtures are with color temperature 4000K (cool light).






