Rechargeable table LED lamp FRIDA LED ∙ 3W ∙ dimmable ∙ CCT ∙ 3000K-4000K-6400K ∙ IP44
Order code: VIV004785 | SKU Reference: FRIDA LED 3W WH CCT
Technical info
| Series | FRIDA LED |
| Wattage (W) | 3W |
| Luminous flux (lm) | 200lm |
| Color temparature | 3000K-4000K-6400K |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | Ø110x350mm |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Color Rendering Index | CRI 80 |
| Battery discharge | 2.5-3h |
| Battery capacity | 3.7V 1800mAh |
| EAN | 3800234852133 |
FRIDA LED is series of table lamps with classic shape in neutral colors: white, black, brown and beige. The rechargeable battery inside offers the convenience the lamps to be used where necessary without power cord. The lamp is waterproof with IP44 and they are dimmable from 100% to 10% by the switch on/off touch button on the top. The choice of light color temperature allows you to illuminate the space around the lamp according to your needs: - warm white light 3000K; - neutral light 4000K; - daylight 6400K.



