Rechargeable table LED lamp FRIDA LED ∙ 3W ∙ dimmable ∙ 4000K ∙ IP54
Order code: VIV004787 | SKU Reference: FRIDA LED 3W CR/CL
Technical info
| Series | FRIDA LED |
| Wattage (W) | 3W |
| Luminous flux (lm) | 230lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Ingress protection | IP54 |
| Size (mm) | Ø115x365mm |
| Body color | beige |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Color Rendering Index | CRI 80 |
| EAN | 3800234852157 |
FRIDA LED is series of table lamps with classic shape in neutral colors: white, black, brown and beige. The rechargeable battery inside offers the convenience the lamps to be used where necessary without power cord. The lamps are waterproof with IP54 and they are dimmable from 100% to 10% by the switch on/off touch button on the top.


