LED suspension OMICRON LED ∙ 38W ∙ black ∙ CCT-switch ∙ 3000-4000-6000K
Order code: VIV004870 | SKU Reference: OMICRON LED 38W BK CCT
Technical info
| Series | OMICRON LED |
| Wattage (W) | 38W |
| Luminous flux (lm) | 1614lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | Ø550x1200mm |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6000K |
| EAN | 3800234852836 |
The new LED lighting fixtures with VIVALUX brand are elegant combination of metal and silicone diffuser and selectable color temperature 3000K/4000K/6000K. The suspensions OMICRON LED are equipped with wires with adjustable length for choosing the height of installation.


