Linear ceiling spotlight SP729-2L BENITO ∙ black ∙ 2xGU10
Order code: VIV004878 | SKU Reference: SP729-2L GU10 BENITO
Technical info
| Series | BENITO |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | GU10 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 260x60x175mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 2x35W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| EAN | 3800234852850 |
The series BENITO contains fixtures with movable spots and suspensions for lamps with a GU10 base. The natural wood and metal in black color of the body of the fixtures are complemented by a delicate acrylic ring that creates a feeling of more light when the lamps are working.



