Suspension SSP737-1H BENITO ∙ black ∙ 1xGU10
Order code: VIV004881 | SKU Reference: SSP737-1H GU10 BENITO
Technical info
| Series | BENITO |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | GU10 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 90x90x1500mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x35W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| EAN | 3800234852881 |
The series BENITO contains fixtures with movable spots and suspensions for lamps with a GU10 base. The natural wood and metal in black color of the body of the fixtures are complemented by a delicate acrylic ring that creates a feeling of more light when the lamps are working.



