Suspension SSP740-1H AMIRA ∙ smoked glass ∙ 1хЕ27
Order code: VIV004884 | SKU Reference: SSP740-1H E27 AMIRA
Technical info
| Series | AMIRA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø100x1500mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x75W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| EAN | 3800234852911 |
The three suspensions and table lamp in the series AMIRA are made of metal and have glass diffusers with a smoky effect. The metal parts are decorated with a wood pattern. All fixtures AMIRA have lampholders for E27 and can use most of the filament lamps VIVALUX.

