Suspension SSP742-5H AMIRA ∙ smoked glass ∙ 5хЕ27
Order code: VIV004886 | SKU Reference: SSP742-5H E27 AMIRA
Technical info
| Series | AMIRA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø250x1500mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 5x60W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| EAN | 3800234852935 |
The three suspensions and table lamp in the series AMIRA are made of metal and have glass diffusers with a smoky effect. The metal parts are decorated with a wood pattern. All fixtures AMIRA have lampholders for E27 and can use most of the filament lamps VIVALUX.


