Suspension AVA ∙ SSP759 ∙ 5хЕ27 ∙ decorative cage ∙ black
Order code: VIV005008 | SKU Reference: SSP759-5H E27 AVA
Technical info
| Series | AVA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø370x1400mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 5x11W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234854014 |
For the attention of fans of clean lines in the interior and minimalist design of lighting fixtures, we offer a new series of metal suspensions AVA. Their fresh line and matte black finish are a great addition to both traditional and modern homes. Both suspensions have E27 lampbase and give freedom in choosing lamps from the range of filament LED lamps VIVALUX.


