Suspension AVA ∙ SSP799 ∙ 1xE27 ∙ metal with wood ∙ white
Order code: VIV005099 | SKU Reference: SSP799 E27/WH AVA
Technical info
| Series | AVA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø390x1200mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x14W |
| Body color | white/wood |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+wood |
| EAN | 3800234854816 |
When it comes to choosing materials for home decoration, wood usually takes the top spot. Natural wood is a classic that never goes out of style for a number of reasons: it creates a feeling of warmth and homeliness, complements the color combinations in the overall interior or, through its shape, accentuates a certain detail. These are exactly the advantages of the new AVA chandelier series with a combination of wood and metal. The metal lattice of the chandeliers has a geometric shape in white or black and is successfully combined with the filament lamps with a larger glass bulb from the VIVALUX brand.


