Suspension ALMA ∙ SSP762 ∙ 1хЕ27 ∙ decorative cage ∙ black
Order code: VIV005011 | SKU Reference: SSP762-1H E27 ALMA
Technical info
| Series | ALMA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø200x1420mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x14W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234854045 |
The series ALMA consists of wire suspensions with one of the most preferred geometric shapes of the cage – the diamond shape. The suspensions can be equipped with VIVALUX brand filament LED lamps. The line and configuration of the ALMA suspensions make them suitable for lighting various areas: above the dining table in the living room, above the kitchen island or above the bedside table.



