Suspension ALMA ∙ SSP764 ∙ 3хЕ27 ∙ decorative cage ∙ black
Order code: VIV005013 | SKU Reference: SSP764-L3H E27 ALMA
Technical info
| Series | ALMA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 675x200x1420mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 3x11W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234854069 |
The series ALMA consists of wire suspensions with one of the most preferred geometric shapes of the cage – the diamond shape. The suspensions can be equipped with VIVALUX brand filament LED lamps. The line and configuration of the ALMA suspensions make them suitable for lighting various areas: above the dining table in the living room, above the kitchen island or above the bedside table.



