LED bathroom fixture RIMINI LED ∙ 9W ∙ 4000K ∙ chrome
Order code: VIV005060 | SKU Reference: RIMINI LED 9W CH/CL
Technical info
| Series | RIMINI LED |
| Wattage (W) | 9W |
| Luminous flux (lm) | 540lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 440x320x50mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | chrome |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | stamped steel |
| EAN | 3800234854465 |
RIMINI LED is a bathroom lighting fixture with movable arm in chrome body color. Its movable arm has three joints for maximum comfort and directing the light beam at the desired direction. The light is neutral 4000K.




