LED bathroom fixture RIMINI LED ∙ 9W ∙ 4000K ∙ black
Order code: VIV004724 | SKU Reference: RIMINI LED 9W BK/CL
Technical info
| Series | RIMINI LED |
| Wattage (W) | 9W |
| Luminous flux (lm) | 540lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 430x320x50mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | stamped steel |
| EAN | 3800234851662 |
RIMINI LED is a bathroom lighting fixture with movable arm in matt black body color. Its movable arm has three joints for maximum comfort and directing the light beam at the desired direction. The light is neutral 4000K.
Assets
News
Similar models
-
LED bathroom fixture RIMINI LED ∙ 9W ∙ 4000K ∙ chrome
-
LED bathroom fixture MODENA LED ∙ 9W ∙ 4000K ∙ black
-
LED bathroom fixture MODENA LED ∙ 9W ∙ 4000K ∙ chrome
-
LED bathroom fixture DAFNE LED ∙ 9W ∙ 4000K ∙ black
-
LED bathroom fixture DAFNE LED ∙ 9W ∙ 4000K ∙ chrome
-
LED bathroom fixture DAFNE LED ∙ 12W ∙ 4000K ∙ black
-
LED bathroom fixture DAFNE LED ∙ 12W ∙ 4000K ∙ chrome




