LED downlight OMIX LED ∙ 3W ∙ 270lm ∙ white ∙ 4000K
Order code: VIV005078 | SKU Reference: OMIX LED 3W WH/CL
Technical info
| Series | OMIX LED |
| Wattage (W) | 3W |
| Luminous flux (lm) | 270lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 47° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø35x25mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | Ø30mm |
| EAN | 3800234854625 |
The new series downlights OMIX LED VIVALUX have compact dimensions, a round shape and a light source with a power 3W. They are available in white and black and are suitable for creating lighting effects in rooms with a suspended ceiling, where they are installed individually or in groups in various configurations - starry sky. OMIX LED are available in a color temperature 4000K (cool light). Another advantage is that they operate at 230V and therefore do not require a step-down transformer.



