Facade LED wall light DUBLIN ∙ 8W ∙ white ∙ 4000K ∙ IP65
Order code: VIV005149 | SKU Reference: DUBLIN-C LED 8W CL IP65
Technical info
| Series | DUBLIN LED |
| Wattage (W) | 8W |
| Luminous flux (lm) | 800lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP65 |
| Shape | rectangular shape |
| Size (mm) | 200x100x75mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | thermoplastic |
| EAN | 3800234855240 |
DUBLIN LED is a series of wall lights for outdoor lighting with a moisture protection rating of IP65, designed for direct installation on facades of buildings in a contemporary style. The body of the DUBLIN LED series fixtures is made of high-quality polycarbonate with a UV coating, which houses an LED light source with excellent lighting characteristics. The two fixtures have a different diffuser design, creating interesting lighting effects on the illuminated surface.



