Multifunctional LED lighting fixture with remote control ARAGON LED ∙ 86W ∙ CCT ∙ 3000-6000K
Order code: VIV005153 | SKU Reference: ARAGON LED 86W
Technical info
| Series | ARAGON LED |
| Wattage (W) | 86W |
| Luminous flux (lm) | 5282lm |
| Color temparature | 3000-6000K |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | 550x480x85mm |
| Body color | white/black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable with remote control |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234855288 |
The combination of LED ceiling lights and spotlights for accent lighting is not unknown in interior lighting. The new multifunctional LED lighting fixtures VIVALUX are a combination of both types and are in current colors. ARAGON LED offers an almost spartan design of two luminous rings and two luminous spots. Using a remote control, the indirect light of the rings can be adjusted: set from warm white to neutral to daylight and its strength can be changed according to the needs of the people in the illuminated room.




