Multifunctional LED lighting fixture with remote control DOROTHY LED ∙ 74W ∙ CCT ∙ 3000-6000K
Order code: VIV005155 | SKU Reference: DOROTHY LED 74W
Technical info
| Series | DOROTHY LED |
| Wattage (W) | 74W |
| Luminous flux (lm) | 4903lm |
| Color temparature | 3000-6000K |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø500x140mm |
| Body color | white/black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable with remote control |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234855301 |
The combination of LED ceiling lights and spotlights for accent lighting is not unknown in interior lighting. The new multifunctional LED lighting fixtures VIVALUX are a combination of both types and are in current colors. DOROTHY LED includes a natural wood decoration to the basic combination in black and white, which brings softness and comfort to the illuminated interior. At the same time, the four movable spots make it possible to draw attention to a specific element in the illuminated room through the lighting or to direct more light to the area where it is needed: a work area at home or to a desk in an office or other room in a public building.





