LED ceiling light LUCAS LED ∙ 36W ∙ black+wood ∙ CCT ∙ 3000-4000-6400K
Order code: VIV005163 | SKU Reference: LUCAS LED 36W CCT
Technical info
| Series | LUCAS LED |
| Wattage (W) | 36W |
| Luminous flux (lm) | 1919lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 540x360x75mm |
| Body color | black/wood |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800234855387 |
Geometric rectangular shapes are the most recognizable feature of the minimalist design of the fixtures LUCAS LED VIVALUX. The black color of the elegant lighting elements is aesthetically combined with wooden structures in a contrasting light color and complements the overall look of the fixtures. An additional advantage is the ability to choose the color of the light: warm white, neutral or daylight according to the leading colors in the illuminated interior.



