LED fixture for track lighting TRANCE LED ∙ 20W ∙ 1400lm ∙ white ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K
Order code: VIV005203 | SKU Reference: TRANCE LED 20W/WH CCT
Technical info
| Series | TRANCE LED |
| Wattage (W) | 20W |
| Luminous flux (lm) | 1400lm |
| Color temparature | 3000K-4000K-6400K |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 24° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | cylindrical shape |
| Size (mm) | 130x68x140mm |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800234855615 |
There are no rules when choosing a color temperature. It all depends on personal preferences and the mood that the light brings. The need for an accent with a strong, hard light in 6400K, the coziness of the incandescent filament in 3000K or a brighter, but soft light in 4000K in the reading corner are all found simultaneously in the new fixtures for track lighting TRANCE LED CCT VIVALUX. Choose your preferred color temperature at the last moment, before installing the lighting. The model is available in two colors - white and black and two powers - 20W and 30W. The modern design provides an excellent solution for directional lighting in projects that rely on the industrial style in the interior. Suitable for an irreplaceable atmosphere and comfort in hotels, restaurants, cafes and beauty and recovery centers, and private homes.
Assets
News
Similar models
-
LED fixture for track lighting TRANCE LED ∙ 20W ∙ 1400lm ∙ black ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K
-
LED fixture for track lighting TRANCE LED ∙ 30W ∙ 2100lm ∙ white ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K
-
LED fixture for track lighting TRANCE LED ∙ 30W ∙ 2100lm ∙ black ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K
-
LED fixture for track lighting TRANCE LED ∙ 30W ∙ 2100lm ∙ white ∙ 3000K
-
LED fixture for track lighting TRANCE LED ∙ 30W ∙ 2100lm ∙ white ∙ 4000K
-
LED fixture for track lighting TRANCE LED ∙ 30W ∙ 2100lm ∙ black ∙ 3000K
-
LED fixture for track lighting TRANCE LED ∙ 30W ∙ 2100lm ∙ black ∙ 4000K






