LED lamp PROXI LED ∙ MR16 ∙ 5W ∙ 450lm ∙ 12V ∙ G5.3 ∙ 6400K
Order code: VIV005241 | SKU Reference: PRL MR16 5W Gx5.3 W 6400K PROXI LED
Technical info
| Series | PROXI LED |
| Wattage (W) | 5W |
| Luminous flux (lm) | 450lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Voltage (V) | 12V |
| Lampholder | G5.3 |
| Beam angle | 38° |
| Size (mm) | Ø50x50mm |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Equivalent | ~38W halogen |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234855714 |
LED lamp 5W, Gx5.3, 12V, 6400K. PROXI LED 5W is LED SMD lamp with high luminous flux. PROXI LED directly replace halogen lamps MR-16 for 12V. PROXI LED are very good solution for creating accent lighting and lighting effects.




