Set RGBIC + CCT CHASING LIGHTS strip SPEED LED with power supply and controller
Order code: VIV005247 | SKU Reference: SPEED LED RGB+CCT CHASING LIGHTS
Technical info
| Series | SPEED LED |
| Wattage (W) | 24W |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 10x5000mm |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable with remote control |
| Warranty | 24 months warranty |
| Light color | RGB+CCT |
| EAN | 3800234855776 |
RGBIC+CCTIC LED strip SPEED with adapter and built-in controller. SPEED LED strip combines bright, RGB colors with color temperature changing white light (CCT), using independent control chips (ICs) for each segment. This allows for complex, dynamic color configurations and high-quality, adjustable white lighting (from warm to cool) on a single addressable strip. Key features and capabilities - Mixes RGB colors with special CCT white diodes (warm white + cool white), which allows for the creation of both pleasant ambient lighting and functional, high-quality white lighting. - Independent control chips allow different parts of the strip to display different colors and effects simultaneously, such as iridescence or smooth movement. - Supports bright, animated effects, different color temperatures of white.











