Energy-saving lamp FLOLUX ∙ 24W ∙ 1450lm ∙ R7s ∙ 4200K
Order code: VIV002716 | SKU Reference: #FLOLUX 24W R7s 4200K
Technical info
| Series | FLOLUX |
| Wattage (W) | 24W |
| Luminous flux (lm) | 1450lm |
| Color temparature | 4200K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | R7s |
| Lamp life (h) | 8000h |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 12 months warranty |
The compact fluorescent lamp FLOLUX 24W is high quality energy efficient product, that replaces directly the 118 mm linear halogen lamps. FLOLUX is with long lamp life - 8000 hrs. It is offered in natural cool light 4200K.
