LED lamp XARD LED ∙ MR16 ∙ 5W ∙ 350lm ∙ 12V ∙ G5.3 ∙ 3000K
Order code: VIV003345 | SKU Reference: XL MR16 5W G5.3 WW 3000K XARD LED
Technical info
| Series | XARD LED |
| Wattage (W) | 5W |
| Luminous flux (lm) | 350lm |
| Color temparature | 3000K (warm white) |
| Voltage (V) | 12V |
| Lampholder | G5.3 |
| Beam angle | 110° |
| Size (mm) | Ø50x50mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Equivalent | ~35W halogen |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228021569 |
LED lamp 5W, Gx5.3, 12 AC/DC, 3000K. XARD LED series offers cost effective and universal lighting solutions for replacement of halogen lamps MR16, which operate at 12V. The beam angle is 110° and are available in warmwhite 3000K. Wattage 5W, Gx5,3 lamp base.



