LED lamp XARD LED ∙ MR16 ∙ 5W ∙ 350lm ∙ 12V ∙ G5.3 ∙ 4000K
Order code: VIV004740 | SKU Reference: XL MR16 5W G5.3 CL 4000K XARD LED
Technical info
| Series | XARD LED |
| Wattage (W) | 5W |
| Luminous flux (lm) | 350lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 12V |
| Lampholder | G5.3 |
| Beam angle | 110° |
| Size (mm) | Ø50x50mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Equivalent | ~35W halogen |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234851822 |
LED lamp 5W, G5.3, 12V, 4000K. XARD LED series offers cost effective and universal lighting solutions for replacement of halogen lamps MR16, which operate at 12V. The beam angle is 110° and are available in 4000K. Wattage 5W, G5,3 lamp base.



