Infrared proximity sensor FOXTROT IR-SR
Order code: VIV003888 | SKU Reference: FOXTROT IR-SR
Technical info
| Series | FOXTROT |
| Voltage (V) | 230V |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 35.5x78.2x20.6mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | incandescent 500W; LED 200W |
| Body color | white |
| Warranty | 12 months warranty |
| Sensor type | Infrared sensor |
| EAN | 3800228025185 |
The infrared sensor for proximity FOXTROT, max 200W LED, 230V detects movement in a very narrow range - barely 5-6 cm. It operates by hand waving and is suitable to be installed in places that are easily reached by hands: cupboards, nursery and on places where hygiene requirements do not allow the light switch to be touched by hand.


