LED downlight MONI LED ∙ 8W ∙ 4000K
Order code: VIV003954 | SKU Reference: MONI LED 8W CL
Technical info
| Series | MONI LED |
| Wattage (W) | 8W |
| Luminous flux (lm) | 720lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 160° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø116x24mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| Mounting hole | Ø100mm |
| EAN | 3800228025598 |
LED downlight Ø116, 8W, 230V, 4000K. MONI LED 8W is a economical LED downlight with IP20 - suitable for indoor use. The height of the lighting fixture is relatively small and this allows the use of downlight in a suspended ceiling, mounted in a little distance from the main ceiling.




