Industrial LED lighting fixture VEGA LED ∙ 60W ∙ 1200 mm ∙ 4000K ∙ IP65
Order code: VIV004020 | SKU Reference: VEGA LED 60W 1200mm 4000K
Technical info
| Series | VEGA LED |
| Wattage (W) | 60W |
| Luminous flux (lm) | 5100lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP65 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 1262x75x35mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| Ambient temperature | -10÷+45°C |
| EAN | 3800228026199 |
LED Industrial lighting, 60W, 230V, 4000K, 5100 lm, IP65. High-power series waterproof lighting fixtures VEGA LED is with 3 types of protection: protection against corrosion, moisture and dust protection with IP65.




