Waterproof wall lighting fixture DAKAR ∙ 1xE27 ∙ black ∙ IP44
Order code: VIV004501 | SKU Reference: DAKAR 1xE27 BK IP44
Technical info
| Series | DAKAR |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 146x267x97mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x40W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| EAN | 3800234850009 |
The series of facade lighting fixtures DAKAR brings an exotic touch to the illuminated space. The bodies are waterproof IP44 and are available in two colors: black and antique brass.




