Downlight RING SL514 ∙ black
Order code: VIV004657 | SKU Reference: SL514 BK RING
Technical info
| Series | RING |
| Voltage (V) | 12V |
| Lampholder | G5.3 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø76x24mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | Ø68mm |
| EAN | 3800234851129 |
If you insist on the quality recessed lighting, the fixed downlights RING are your solution. Their classic line could be combined with a LED lamp VIVALUX.

