Recessed LED panel GRID LED ∙ 18W ∙ 1150lm ∙ black ∙ 4000K
Order code: VIV004739 | SKU Reference: GRID LED 18W BK/CL
Technical info
| Series | GRID LED |
| Wattage (W) | 18W |
| Luminous flux (lm) | 1150lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 222x222x21mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | 213x213mm |
| EAN | 3800234851808 |
The square shape slim panel GRID LED is a universal stylish lighting solution for office buildings, shops, living spaces. Within the series there are LED panels with black body and 4000K color temperature and LED panels in white body that are available in 4000K (cool light) or 6000K (daylight). Square LED panel for recessed mounting GRID LED, 18W, black, 4000K.
Assets
News
Similar models
-
Recessed LED panel GRID LED ∙ 18W ∙ 1150lm ∙ white ∙ 6000K
-
Recessed LED panel GRID LED ∙ 18W ∙ 1150lm ∙ white ∙ 4000K
-
Recessed LED panel GRID LED ∙ 12W ∙ 850lm ∙ white ∙ 6000K
-
Recessed LED panel GRID LED ∙ 12W ∙ 850lm ∙ white ∙ 4000K
-
Recessed LED panel GRID LED ∙ 6W ∙ 400lm ∙ white ∙ 4000K
-
Recessed LED panel GRID LED ∙ 12W ∙ 850lm ∙ black ∙ 4000K
-
Recessed LED panel GRID LED ∙ 6W ∙ 400lm ∙ black ∙ 4000K






