Facade solar LED light with PIR BAT SOLAR LED ∙ 7W ∙ 6400K ∙ IP44
Order code: VIV005144 | SKU Reference: BAT SOLAR LED 7W PIR
Technical info
| Series | BAT SOLAR LED |
| Wattage (W) | 7W |
| Luminous flux (lm) | 700lm |
| Color temparature | 6000K (дневна светлина) |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 267x120x88mm |
| Mounting | surface mounting |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | ABS+PC |
| Ambient temperature | -25 ÷ 45°C |
| Color Rendering Index | CRI 70 |
| Battery charge | 8h |
| Battery discharge | 60-80 times ON/OFF |
| Battery capacity | 3.7V 1200mAh |
| EAN | 3800234855219 |
Solar lighting products give users independence from the power grid by using the energy from sunlight entirely. This is the main advantage of the new solar LED floodlight - BAT SOLAR LED. The floodlight is equipped with a motion sensor, which allows it to light only as long as it detects movement within its range. However, the most important feature of this product is that it allows for wide-angle lighting - 270˚. This is possible thanks to its movable lighting elements, which can move both horizontally and vertically. The BAT SOLAR LED solar panel is also movable and can be positioned so that the maximum amount of sunlight falls on it. The BAT SOLAR LED solar floodlight has three operating modes, which are selected by successively pressing the on and off button: 1. When motion is detected within the range of its sensor, the body lights up for 30 seconds, and if there is no motion in the next 30 seconds – it does not light up. 2. Regardless of whether there is or is no motion within the range of its sensor, the body lights up. 3. At dusk, the body automatically lights up with a low luminous flux. When motion is detected within the range of its sensor, the bodies light up with 100% of the declared luminous flux for 30 seconds, and if there is no motion in the next 30 seconds – it goes back into standby mode and lights up as emergency lighting.


