Facade solar LED light with PIR TROY SOLAR LED ∙ 2W ∙ 6400K ∙ IP44
Order code: VIV005146 | SKU Reference: TROY SOLAR LED 2W PIR
Technical info
| Series | TROY SOLAR LED |
| Wattage (W) | 2W |
| Luminous flux (lm) | 220lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 93x55x125mm |
| Mounting | surface mounting |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | ABS+PC |
| Ambient temperature | -25 ÷ 45°C |
| Color Rendering Index | CRI 70 |
| Battery charge | 4-5h |
| Battery discharge | 8-10h |
| Battery capacity | 3.7V 1200mAh |
| EAN | 3800234855233 |
The new solar LED lights with motion sensor TROY SOLAR LED VIVALUX offer fully autonomous lighting of outdoor spaces for the time they detect movement within their range. As with all solar products, the only requirement is that the body is installed so that its solar panel receives the maximum amount of sunlight for a sufficiently long period of time, which allows the body's battery to charge. The solar LED lighting fixture TROY SOLAR LED has three operating modes, which are selected by successively pressing the on and off button: 1. When motion is detected within its sensor range, the body lights up for 30 seconds, and if there is no movement in the next 30 seconds – it does not light up. 2. Regardless of whether there is or is not movement within its sensor range, the body lights up. 3. At dusk, the body automatically lights up with a low luminous flux. When motion is detected within the range of their sensor, the fixtures light up with 100% of the declared luminous flux for 30 seconds, and if there is no motion in the next 30 seconds, they switch back to standby mode and light up as emergency lighting. In addition, the moisture-proof housing of TROY SOLAR LED is UV-protected, which guarantees long-term flawless operation of the solar fixtures.

