Facade solar LED light with PIR CABANA SOLAR LED ∙ 3000K ∙ IP44
Order code: VIV005145 | SKU Reference: CABANA SOLAR LED PIR
Technical info
| Series | CABANA SOLAR LED |
| Luminous flux (lm) | 25lm |
| Color temparature | 3000K (warm white) |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 120x63x170mm |
| Mounting | surface mounting |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | ABS+PC |
| Ambient temperature | -25 ÷ 45°C |
| Color Rendering Index | CRI 70 |
| Battery charge | 6h |
| Battery discharge | 50-70 times ON/OFF |
| Battery capacity | 3.7V 800mAh |
| EAN | 3800234855226 |
Solar LED lights with motion sensor CABANA SOLAR LED VIVALUX imitate lighting fixtures with a filament lamp installed in them and represent a convenient and practical solution for outdoor lighting using only sunlight. They are suitable for lighting places where light is needed only while activity is taking place or there is movement in the illuminated area. The solar LED light CABANA SOLAR LED has one operating mode: when motion is detected, the body lights up, if there is no movement in the sensor range, the body goes out. For better efficiency in the operation of the solar panel, it is recommended to periodically clean it with a dry cloth. The moisture-proof housing of CABANA SOLAR LED has UV protection, which guarantees long-term flawless operation of the solar bodies.


