Light control sensor ECHO LC SR-GR
Order code: VIV003639 | SKU Reference: ECHO LC SR-GR
Technical info
| Series | ECHO |
| Voltage (V) | 230V |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 35x66x90mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Body color | grey |
| Warranty | 12 months warranty |
| Current (A) | 20A |
| Sensor type | Sensor photocell |
| EAN | 3800228023167 |
The light control sensor ECHO 230V turn on or turn off the light automatically according to the ambient light. The ingress protection IP65 that has the product allows temperature and humidity of the surrounding environment not affect its performance.

