Light control sensor DON LC SR-B
Order code: VIV003640 | SKU Reference: DON LC SR-B
Technical info
| Series | DON |
| Voltage (V) | 230V |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 65.4x33.7x96.2mm |
| Mounting | surface mounting |
| Body color | black |
| Warranty | 12 months warranty |
| Current (A) | 15A |
| Sensor type | Sensor photocell |
| EAN | 3800228023174 |
The light control sensor DON 230V, IP44 turn on or turn off the light automatically according to the ambient light. DON is convenient and practical for use when it is necessary to control the lighting of parks, roads and gardens only at night.


