Solar LED lighting fixture with sensor PIN SOLAR LED ∙ 0.55W ∙ 110lm ∙ PIR ∙ 4000K ∙ IP44
Order code: VIV004728 | SKU Reference: PIN SOLAR LED 0.55W PIR IP44
Technical info
| Series | PIN SOLAR LED |
| Wattage (W) | 0.5W |
| Luminous flux (lm) | 110lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 126x96x50mm |
| Mounting | surface mounting |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | ABS |
| Ambient temperature | -25 ÷ 45°C |
| Color Rendering Index | CRI 80 |
| EAN | 3800234851709 |
PIN SOLAR LED is economic solution for outdoor solar LED lighting with motion sensor. The model is waterproof and UV-resistant which protects their body from the negative influence of sun light.

