Infrared motion corridor sensor RANGE ∙ SR36 ∙ white ∙ IP20
Order code: VIV005077 | SKU Reference: RANGE SR36
Technical info
| Series | RANGE |
| Voltage (V) | 230V |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø103x54mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 2000W |
| Body color | white |
| Warranty | 12 months warranty |
| Sensor type | Infrared sensor |
| EAN | 3800234854618 |
RANGE SR36 is the new infrared motion sensor in the VIVALUX range. It has a large range – up to 30 meters in diameter and is designed to be used for lighting control in corridors. The motion sensor is equipped with sliders that allow you to adjust its operation: choosing the hold time and the illumination at which the sensor is triggered. An additional advantage of RANGE SR36 is that it can control LED lamps with a total power of up to 2000W.




